Perspektywy pracy dla chemików w Polsce

Prace magisterskie z chemii są bardzo zróżnicowane. Warto wiedzieć, jak wygląda rynek pracy dla chemików.   Chemia jest kierunkiem bardzo ciężkim, który wymaga odpowiedniej dozy samozaparcia oraz pasji,

Chemik to generalnie osoba, która zajmuje się badaniem związków chemicznych oraz pierwiastków.  Jego zadaniem jest tworzenie rozmaitych reakcji chemicznych, które mogą mieć zastosowanie w przemyśle.  Chemik najczęściej specjalizuje się w jednym czterech obszarów: chemia nieorganiczna, organiczna, chemia fizyczna oraz analityczna.

Chemicy mogą pracować w laboratoriach,  przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach badawczo-rozwojowych, firmach produkcyjnych oraz uczelniach.

Zakres obowiązków chemika zależy od wielu specyfiki danego zakładu pracy. Chemik może wykonywać przykładowo następujące czynności:

  • nadzorować proces produkcji tworzyw sztucznych, paliw i nawozów
  • badanie związków chemicznych
  • przetwarzanie gotowych substancji chemicznych
  •  praca przy produkcji leków i farb
  • dydaktyka w szkole lub na uczelni

Polski rynek pracy nie zawsze jest wyrozumiały dla nowo wchodzących na rynek chemików. Jeśli ma się już odpowiednią praktykę, wówczas sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Specyficzne dla polskiego rynku jest to, że pracodawcy wymagają często wieloletniego doświadczenia.

Będąc chemikiem, warto znać języki obce. Najlepiej mieć opanowane takie języki jak angielski oraz niemiecki. Praca w zawodzie nie musi być koniecznie w Polsce.  Międzynarodowe koncerny z branży kosmetycznej, drogeryjnej czy farmaceutycznej posiadają swoje laboratoria  w rozmaitych miastach Europy.

Będąc chemikiem warto mieć również kompetencje informatyczne. W nowoczesnej chemii komputery są powszechnie używane w rozmaitych badaniach. Biegła obsługa komputera jest z pewnością dużym atutem każdego chemika.

Chemia jest ogólnie dyscypliną, która wymaga od jej adeptów ścisłego umysłu, dokładności oraz systematycznej i rzetelnej pracy. Jeśli nie jest się tego typu osobą, wówczas studiowanie chemii może być traumatycznym doświadczeniem.

Prace magisterskie z chemii, a przyszła kariera.

Prace magisterskie z chemii powinny ściśle korespondować z naszą przyszłą karierą zawodową. Nim wybierzemy temat pracy, najpierw warto rozejrzeć się na rynku pracy i zidentyfikować potencjalnych pracodawców. Należy napisać taką pracę, która może być atrakcyjna właśnie, dla tych wybranych, konkretnych pracodawców.

Pisanie pracy o charakterze czysto abstrakcyjnym może skończyć się tragicznie dla naszej przyszłej kariery. Dobre planowanie to połowa sukcesu. Wiedzą o tym szachiści. My również wybierając konkretną specjalizację na studiach chemicznych, powinniśmy mieć ścisły plan swoich przyszłych posunięć zawodowych.

Dodaj komentarz