Prace magisterskie z Chemii są bardzo zróżnicowane. Warto wiedzieć, jak wygląda rynek pracy dla chemików. Chemia jest kierunkiem bardzo ciężkim, który wymaga odpowiedniej dozy samozaparcia oraz pasji.
Chemik to generalnie osoba, która zajmuje się badaniem związków chemicznych oraz pierwiastków. Jego zadaniem jest tworzenie rozmaitych reakcji chemicznych, które mogą mieć zastosowanie w przemyśle. Chemik najczęściej specjalizuje się w jednym czterech obszarów: chemia nieorganiczna, organiczna, chemia fizyczna oraz analityczna.
Chemicy mogą pracować w laboratoriach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach badawczo-rozwojowych, firmach produkcyjnych oraz uczelniach. Zakres obowiązków chemika zależy od wielu specyfiki danego zakładu pracy.
- nadzorować proces produkcji tworzyw sztucznych, paliw i nawozów
- badanie związków chemicznych
- przetwarzanie gotowych substancji chemicznych
- praca przy produkcji leków i farb
- dydaktyka w szkole lub na uczelni
Chemik może wykonywać przykładowo następujące czynności:
Kariera chemika – rozważania
Polski rynek pracy nie zawsze jest wyrozumiały dla nowo wchodzących na rynek chemików. Jeśli ma się już odpowiednią praktykę, wówczas sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Specyficzne dla polskiego rynku jest to, że pracodawcy wymagają często wieloletniego doświadczenia popartego sukcesami.
Będąc chemikiem, warto znać języki obce. Najlepiej mieć opanowane takie języki jak angielski oraz niemiecki. Praca w zawodzie nie musi być koniecznie w Polsce. Międzynarodowe koncerny z branży kosmetycznej, drogeryjnej czy farmaceutycznej posiadają swoje laboratoria w rozmaitych miastach Europy.
Będąc chemikiem warto mieć również kompetencje informatyczne. W nowoczesnej chemii komputery są powszechnie używane w rozmaitych badaniach. Biegła obsługa komputera jest z pewnością dużym atutem dla każdego chemika.
„Dobry chemik jest dwadzieścia razy bardziej przydatny niż jakikolwiek poeta”. Iwan Turgieniew
Chemia jest ogólnie dyscypliną, która wymaga od jej adeptów ścisłego umysłu, dokładności oraz systematycznej i rzetelnej pracy. Jeśli nie jest się tego typu osobą, wówczas studiowanie Chemii może być traumatycznym doświadczeniem.
Sektory gospodarki, w których absolwent Chemii może szukać pracy.
W poniższej tabeli prezentujemy cały szereg sektorów gospodarki, w których absolwent Chemii może szukać zatrudnienia. Być może któryś spośród nich przypadnie Tobie do gustu na tyle, że rozważysz swój rozwój zawodowy właśnie w nim.
uniwersytety i uczelnie |
instytucje zajmujące się ochroną środowiska |
firmy wyspecjalizowane w chemii |
laboratoria prywatne i publiczne |
firmy produkujące żywność i napoje |
korporacje i firmy o profilu farmaceutycznym |
firmy produkujące dobra konsumpcyjne |
producenci materiałów oraz surowców |
Prace magisterskie z Chemii, a przyszła kariera.
Prace magisterskie z Chemii dotyczą różnych działań chemicznych. Twoja praca dyplomowa powinna ściśle korespondować z Twoją przyszłą karierą zawodową. Nim wybierzesz problematykę swojego tekstu naukowego, najpierw warto rozejrzeć się na rynku pracy i zidentyfikować potencjalnych pracodawców. Należy napisać taką pracę, która może być atrakcyjna właśnie, dla tych wybranych, konkretnych pracodawców.
Pomoc w pracach dyplomowych z Chemii
Pisanie pracy dyplomowej o charakterze czysto abstrakcyjnym może skończyć się tragicznie dla Twojej przyszłej kariery. Dobre planowanie to połowa sukcesu. Wiedzą o tym szachiści. Wybierając konkretną specjalizację na swoich studiach chemicznych, powinieneś mieć ścisły plan swoich przyszłych posunięć zawodowych.
Strona godna polecenia:
Pisanie prac po angielsku