Perspektywy pracy dla chemików w Polsce

Prace magisterskie z Chemii są bardzo zróżnicowane. Warto wiedzieć, jak wygląda rynek pracy dla chemików.  Chemia jest kierunkiem bardzo ciężkim, który wymaga odpowiedniej dozy samozaparcia oraz pasji.

Chemik to generalnie osoba, która zajmuje się badaniem związków chemicznych oraz pierwiastków.  Jego zadaniem jest tworzenie rozmaitych reakcji chemicznych, które mogą mieć zastosowanie w przemyśle.  Chemik najczęściej specjalizuje się w jednym czterech obszarów: chemia nieorganiczna, organiczna, chemia fizyczna oraz analityczna.

Absolwent Chemii ma szerokie perspektywy na rynku pracy.

Chemicy mogą pracować w laboratoriach,  przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach badawczo-rozwojowych, firmach produkcyjnych oraz uczelniach. Zakres obowiązków chemika zależy od wielu specyfiki danego zakładu pracy.

    Chemik może wykonywać przykładowo następujące czynności:

  • nadzorować proces produkcji tworzyw sztucznych, paliw i nawozów
  • badanie związków chemicznych
  • przetwarzanie gotowych substancji chemicznych
  •  praca przy produkcji leków i farb
  • dydaktyka w szkole lub na uczelni
Prace magisterskie z chemii na zlecenie
Praca chemika wymaga olbrzymiej precyzji.

Kariera chemika – rozważania

Polski rynek pracy nie zawsze jest wyrozumiały dla nowo wchodzących na rynek chemików. Jeśli ma się już odpowiednią praktykę, wówczas sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Specyficzne dla polskiego rynku jest to, że pracodawcy wymagają często wieloletniego doświadczenia popartego sukcesami.

“Trzeba życie w sen zmienić, a ze snu wykuć rzeczywistość”. Piotra Curie

Będąc chemikiem, warto znać języki obce. Najlepiej mieć opanowane takie języki jak angielski oraz niemiecki. Praca w zawodzie nie musi być koniecznie w Polsce.  Międzynarodowe koncerny z branży kosmetycznej, drogeryjnej czy farmaceutycznej posiadają swoje laboratoria  w rozmaitych miastach Europy.

“Niesamowite odkrycia chemiczne silnie wyrażają magię natury.”
Johann Wolfgang Goethe

Będąc chemikiem warto mieć również kompetencje informatyczne. W nowoczesnej chemii komputery są powszechnie używane w rozmaitych badaniach. Biegła obsługa komputera jest z pewnością dużym atutem dla każdego chemika.

“Dobry chemik jest dwadzieścia razy bardziej przydatny niż jakikolwiek poeta”. Iwan Turgieniew

Chemia jest ogólnie dyscypliną, która wymaga od jej adeptów ścisłego umysłu, dokładności oraz systematycznej i rzetelnej pracy. Jeśli nie jest się tego typu osobą, wówczas studiowanie Chemii może być traumatycznym doświadczeniem.

Sektory gospodarki, w których absolwent Chemii może szukać pracy.

W poniższej tabeli prezentujemy cały szereg sektorów gospodarki, w których absolwent Chemii może szukać zatrudnienia. Być może któryś spośród nich przypadnie Tobie do gustu na tyle, że rozważysz swój rozwój zawodowy właśnie w nim.

Sektory polskiej gospodarki zatrudniające chemików

uniwersytety i uczelnie
instytucje zajmujące się ochroną środowiska
firmy wyspecjalizowane w chemii
laboratoria prywatne i publiczne
firmy produkujące żywność i napoje
korporacje i firmy o profilu farmaceutycznym
firmy produkujące dobra konsumpcyjne
producenci materiałów oraz surowców

Prace magisterskie z Chemii, a przyszła kariera.

Prace magisterskie z Chemii dotyczą różnych działań chemicznych. Twoja praca dyplomowa powinna ściśle korespondować z Twoją przyszłą karierą zawodową. Nim wybierzesz problematykę swojego tekstu naukowego, najpierw warto rozejrzeć się na rynku pracy i zidentyfikować potencjalnych pracodawców. Należy napisać taką pracę, która może być atrakcyjna właśnie, dla tych wybranych, konkretnych pracodawców.

Jeśli piszesz obecnie swoją pracę dyplomową z Chemii i interesuje Ciebie profesjonalne wsparcie, to zapraszamy serdecznie!
Pomoc w pracach dyplomowych z Chemii

Pisanie pracy dyplomowej o charakterze czysto abstrakcyjnym może skończyć się tragicznie dla Twojej przyszłej kariery. Dobre planowanie to połowa sukcesu. Wiedzą o tym szachiści. Wybierając konkretną specjalizację na swoich studiach chemicznych, powinieneś mieć ścisły plan swoich przyszłych posunięć zawodowych.

Strona godna polecenia:
Pisanie prac po angielsku

Dodaj komentarz